Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie natomiast zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje mrowie kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wytwórczość odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… rejestr ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnimi czasy (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze anturaż zaś śledzić docenić wpływ człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieprzerwanie w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby ograniczyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów natomiast zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego także produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który być może http://www.zuchowicz.eu zastąpić różne niezrównoważone oraz kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne natychmiast odkąd jakiegoś czasu, od lat 50. ubiegłego wieku, oraz kształtny się tanie oraz przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od czasu opakowań po budownictwo, oraz jest wyjątkowo znana ze swojej wytrzymałości i integralności strukturalnej, i również umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – prawdopodobnie stanowić drugi raz wykorzystana czy też poddana recyklingowi w stosunki od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość zaś sztywność – rzemiosło aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, tak aby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W układy od czasu zastosowania a funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie a tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, tak aby trwać http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, wigor i spójność gwoli wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż moc papieru ulega pogorszeniu pod wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, ze względu nader wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone poprzednio przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność oraz hart strukturalną, które spełniają wymagania tudzież pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych czy też półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są dodatkowo tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż obecnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na wybór ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów a rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co może dać możliwość budowę tanich i zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie zadowolić światowe zapotrzebowanie na tanie usługi budowlane mieszkaniowe natomiast konstrukcje.